Posle dentalnog karijesa i tenzionog tipa glavovolja, migrena predstavlja treće najučestalije oboljenje s kojim se bori oko 14,7% svetske populacije. Postoji više vrsta migrena. One su češće od dijabetesa, epilepsije i astme zajedno i vodeći uzrok invaliditeta među neurološkim oboljenjima. Pored pulsirajućeg bola u glavi, mogu biti praćene mučninom, povraćanjem i osetljivošću na jako svetlo i zvuk. Većina ljudi ne shvata njihovu ozbiljnost i posledice koje ostavljaju, te čak u 50% slučajeva ne dolazi do njihovog dijagnostikovanja i lečenja. Pacijenti koji boluju od migrena susreću se sa velikim novčanim gubicima kako zbog korišćenja medicinskih usluga, tako i zbog čestog izostajanja sa posla. Takođe, oni uglavnom ne dobijaju dovoljno podrške i kvalitetnu negu.
Da bismo našim studentima, budućim lekarima i farmaceutima koji će se sutra u svakodnevnom radu susretati sa ovom problematikom, podigli svest o Migrenama, omogućili smo da što veći broj studenata bude informisan na ovu temu.
Stoga drage kolege,
Farmaceutska studentska asocijacija Novog Sada - PSANS (Pharmacetuical Students’ Association of Novi Sad), će 16. marta u 12 časova u amfiteatru A1 Medicinskog fakulteta u Novom Sadu organizovati 12. Farmakoterapijski pristup pod nazivom „Migrene – Više od glavobolje“, u saradnji sa Evropskom asocijacijom studenata medicine – EMSA sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
Projekat obuhvata predavanja stručnjaka na zadatu temu, kao i diskusiju studenata sa predavačima, nakon čega sledi radionica u kojoj će studenti imati priliku da pokažu svoje veštine i unaprede saradnju sa budućim kolegama.
Program:
12:00 – 12:15 Uvodna reč
12:15 – 12:45 Glavobolja kao simptom i bolest – prof. dr Svetlana Simić, specijalista neurologije
12:45 – 13:15 Lekovi u lečenju migrena – asistent Ana Tomas Petrović
13:15 – 13:30 Kafe pauza
13:30 – 14:00 Farmakoterapijski pristup u lečenju akutnog napada migrene – mag.farm. Tamara Čarapić
14:00 - 14:10 Priprema za radionicu
14:10 – 15:10 Radionica
Na radionici mogu da učestvuju oni studenti medicine i farmacije koji su odslušali farmakologiju i prisustvovali edukativnom delu projekta. Maksimalan broj učesnika radionice je 20. Studenti će biti podeljeni u 5 grupa po 4 studenta (2 studenta medicine i 2 studenta farmacije).
Prijave za prisustvo na predavanju i za učešće na radionici su OBAVEZNE kako biste obezbedili propratni materijal. U formularu ćete imati opciju da izaberete da li želite da prisustvujete samo predavanju, ili i predavanju i radionici.
https://goo.gl/forms/cJpQtWBiPEHfcUBo2
Formular možete popuniti do 14. marta do 21h.
Takođe, ukoliko želite da postavite anonimno pitanje na koje će predavači odgovoriti nakon izlaganja, to možete uraditi ovde:
https://goo.gl/forms/Uz7fJ8MI71ioAeqK2
Očekujemo vas!